Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Piątkowioki

O nas:

Wdziękiem, młodością, werwą,
dziewczęcą urodą i zadziornością chłopaków
zespół "PIĄTKOWIOKI" z Gminnego Ośrodka Kultury w Chełmcu
zdobywa serca miłośników folkloru lachowskiego
.

 

     Sądecczyzna urzeka ludzi. Swoim nie pozwala odchodzić, obcych przyciąga. Jej uroda to bogactwo krajobrazu, który tworzą góry i głębokie wąwozy, wzgórza i błękitne wstęgi rzek w dolinach. Trudno zapomnieć gdy się zobaczy wśród lasów rozświetlone słońcem polany, doliny z szumiącymi potokami, spieniony nurt Dunajca. Umiłowali swoją ziemię i zawsze byli świadomi jej urody mieszkańcy Sądecczyzny. W podziw wprawiają haftowane i wyszywane stroje, rzeźba i ceramika, pieśni, tańce i muzyka nie mające ani podobnych, ani równych sobie w innych regionach.

     Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Piątkowioki", nazwę swą zapożyczył od miejscowości Piątkowa położonej nieopodal Nowego Sącza, w której został założony w 1994 r. Działa pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Chełmcu.

     Członkowie Zespołu to prawie 100 osobowa grupa uzdolnionych, zaangażowanych i rozmiłowanych w rodzimej kulturze, dzieci i młodzieży w wieku od 4 lat, których głównych celem jest kultywowanie i popularyzacja przepięknego Lachowskiego folkloru.

     Barwny program obejmujący tańce, śpiewki, zwyczaje i obrzędy ludowe Lachów Sądeckich prezentowany na scenie zachowuje wiele form autentycznych i niesie radość licznym widowniom. Grupa prezentuje również wiązanki tańców i pieśni innych południowych regionów, którymi się zauroczyła, są to suity: Tańce Lachów Szczyrzyckich, Tańce polskiego Spisza, Tańce Górali Skalnego Podhala, Tańce Górali Żywieckich, Tańce Krakowiaków.